ELEKTRONICKÝ PODPIS
Elektronické podpisy dělíme na tyto kategorie:
• KVALIFIKOVANÝ EL. PODPIS
V rámci EU je postaven na stejnou úroveň jako vlastnoruční podpis. Kromě certifikátu je nutný i další bezpečnostní hardwarový prvek. Ověření podepisujícího je zajištěno oproti jeho dokladům totožnosti.
• ZARUČENÝ EL. PODPIS
Jedná se o nižší stupeň ověření, umožňuje jasnou identifikaci osoby, která se podepisuje. Tento typ podpisu lze provést skrze data - certifikáty pro vytváření el. podpisů, která podepisující osoba použije.
• PROSTÝ EL. PODPIS
„Elektronickým podpisem se rozumí data v elektronické podobě, která jsou připojena k jiným datům v elektronické podobě nebo jsou s nimi logicky spojena a která podepisující osoba používá k podepsání.“ https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0910
Prostým podpisem se rozumí např. pouhé uvedení jména a příjmení na konci e-mailu, či elektronického dokumentu. Další možností je naskenování vlastnoručního podpisu a jeho připojení např. k pdf dokumentu.
Jaké je použití výše uvedených způsobů elektronického podepisování?
Pro potřeby smluvně-právních ujednání, ve kterých nefiguruje státní instituce, je dostačující použití prostého podpisu. Výše popsaná možnost „prostého podepisování“ v případě soukromoprávních jednání, mezi které např. patří uzavření realitní smlouvy k prodeji nemovitosti, je z hlediska práva přípustná a platná. Doporučujeme nicméně pečlivé ukládání e-mailové a další komunikace pro případné pozdější dokazování.
Zdroj:
https://www.elektronicky-podpis.info/dotazy/typy.dot
https://www.lupa.cz/clanky/jmeno-a-prijmeni-na-konci-e-mailu-splnuje-podminku-elektronickeho-podpisu/
https://rozhodnuti.justice.cz/rozhodnuti/?id=a297e7dc-6ca0-44ed-8d75-99796a6a8252
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0910