Loading color scheme

ELEKTRONICKÝ PODPIS

Elektronické podpisy dělíme na tyto kategorie:fc0fe54fb6e26c8454fd5236d02760400e777ffbd3b8bc3de06b17bcb6862dac

• KVALIFIKOVANÝ EL. PODPIS
V rámci EU je postaven na stejnou úroveň jako vlastnoruční podpis. Kromě certifikátu je nutný i další bezpečnostní hardwarový prvek. Ověření podepisujícího je zajištěno oproti jeho dokladům totožnosti.

• ZARUČENÝ EL. PODPIS
Jedná se o nižší stupeň ověření, umožňuje jasnou identifikaci osoby, která se podepisuje. Tento typ podpisu lze provést skrze data - certifikáty pro vytváření el. podpisů, která podepisující osoba použije.

• PROSTÝ EL. PODPIS
„Elektronickým podpisem se rozumí data v elektronické podobě, která jsou připojena k jiným datům v elektronické podobě nebo jsou s nimi logicky spojena a která podepisující osoba používá k podepsání.“  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0910

Prostým podpisem se rozumí např. pouhé uvedení jména a příjmení na konci e-mailu, či elektronického dokumentu. Další možností je naskenování vlastnoručního podpisu a jeho připojení např. k pdf dokumentu.

Jaké je použití výše uvedených způsobů elektronického podepisování? 

Pro potřeby smluvně-právních ujednání, ve kterých nefiguruje státní instituce, je dostačující použití prostého podpisu. Výše popsaná možnost „prostého podepisování“ v případě soukromoprávních jednání, mezi které např. patří uzavření realitní smlouvy k prodeji nemovitosti, je z hlediska práva přípustná a platná. Doporučujeme nicméně pečlivé ukládání e-mailové a další komunikace pro případné pozdější dokazování.

Zdroj:
https://www.elektronicky-podpis.info/dotazy/typy.dot
https://www.lupa.cz/clanky/jmeno-a-prijmeni-na-konci-e-mailu-splnuje-podminku-elektronickeho-podpisu/
https://rozhodnuti.justice.cz/rozhodnuti/?id=a297e7dc-6ca0-44ed-8d75-99796a6a8252
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0910

INFLAČNÍ DOLOŽKA

Zvyšování nájemného skrze inflační doložku.

U nájemních smluv na dobu neurčitou je možné začlenit tzv. inflační doložku, která pronajímateli umožňuje 1x ročně zvýšit nájemci nájemné. K tomuto navýšení dochází automaticky, to zn. že pronajímatel není povinen nájemce na zvýšení platby nájemného upozornit. V rámci korektnosti a slušných vztahů je nicméně doporučeno nájemce předem na zvýšení upozornit. Pokud by však naopak pronajímatel zapomněl, že se nájemné každoročně navyšuje, není tímto nájemce zcela z obliga. Běží totiž tzv. "promlčecí lhůta" a to 3 roky, kdy je možné zpětně pronajímatelem navýšenou částku po nájemci žádat.
 
Implementace inflační doložky do nájemní smlouvy má však svá pravidla. Musí být přesně vymezeno, podle jaké míry inflace a indexu Českého statistického úřadu je navyšování bude odehrávat. 
 
„Doložka je platná jen v případě, že je v ní jednoznačně uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí,“ 
Další možností ke zvýšení nájemného je úprava či rekonstrukce pronajímaného bytu. Toto vychází ze znění NOZ a nájemné může být zvýšeno až poté, co bude navýšení pronajímatelem písemně nájemci navrženo.

Obecná pravidla ke zvyšování nájmu

"Obecně platí, že nájemné může být z důvodu inflace zvýšeno buď na základě pravidel obsažených v občanském zákoníku, nebo dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem. Dohoda má přitom před zákonem přednost. Dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem lze také zvyšování nájemného dopředu úplně zakázat. Jestliže je smluvní ujednání o zvyšování nájemného neplatné nebo chybí, řídí se zvyšování zákonem."
NOZ taktéž praví: "Souhlasí-li se zvýšením, může nájemné vzrůst jednou ročně a zvýšení nesmí přesáhnout hranici 20 procent včetně zvýšení, ke kterému došlo v posledních třech letech. To znamená, že pronajímatel například může zvýšit nájemné z původní částky 10 tisíc korun jednorázově na 12 tisíc korun v období tří let, nebo postupně tak, že nájemné zvýší první rok o tisíc korun, druhý rok o 500 korun a třetí rok opět o 500 korun." Navýšené nájemné je pak následně platné od třetího měsíce, který následuje po měsíci, kdy bylo navýšení pronajímatelem navrženo.

Na základě své realitní praxe však jednoznačně doporučuji uzavírat nájemní smlouvy na dobu určitou, zpravidla 1/2 roční či jednoleté s možností prolongace. Zejména pronajímatel se zde vyhne případnému riziku se špatně zapracovanou inflační doložkou či ještě hůře s možností vypovězení nájemní smlouvy nájemci se špatnou platební morálkou apod. Způsob vypovězení nájemní smlouvy a vystěhování nájemní smlouvy budu případně popisovat jiném článku.

Vít Kaštánek

(Zdroj: Novinky.cz, 13. 9. 2019, 5:30, www.novinky.cz)

BEZÚPLATNÝ PŘEVOD DR. PODÍLŮ V LIBERCI

VÝVĚSKA, TO JE OČ TU BĚŽÍ?

Říká Vám něco výraz failed states? Jedná se o ty státy či země, kde absolutně nefunguje žádné politické zřízení, pravidla hospodářské soutěže apod. Mezi tyto státy například patří Somálsko, Jemen či Súdán.

Nadneseně mohu konstatovat, že po sledování, nejen liberecké kauzy, ohledně zpochybňování platnosti již 20 let uzavřených smluv na družstevní bydlení, nabývám stále intenzivnějšího pocitu, že pomalu, ale jistě se v našem městě, resp. státě, stává něco prohnilého, nefunkčního, zkrátka Somalia Land.

Pro čtenáře, kteří tuto kauzu nezaznamenali, jen krátce zrekapituluji.

V letech cca 1997 až 2007 proběhla výstavba nového bydlení. Zájemcům o koupi byla předložena varianta družstevního bydlení, tzn. možnost splacení tržní kupní ceny v horizontu 20 let. Celý projekt dostal punc bezpečnosti a zajímavosti z důvodu účasti města, skrze něž družstva úspěšně žádala o dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Nutné je zde podotknout, že prodejní cena družstevního podílu byla pro nově vstoupivší zájemce o koupi „klasickou cenou tržní“.

Město Liberec, kromě kontroly k čerpání dotace, se zavázalo dále provádět i kontrolu nad užíváním jednotek. Až potud je to super a  veškeré konání a kontrolní mechanismy fungují dokonale. Kromě výše uvedeného se zástupci města na společně uzavřených smlouvách s družstevníky zavázali, po splacení celé tržní ceny, k bezúplatnému převodu těchto dr. podílů na samotná družstva, resp. jednotlivé družstevníky.

Celá akce se zdárně rozběhla, stavebně dokončila a fungování jednotlivých družstev již běží téměř 20 let. Čtenář si zde řekne, skvělé, žádný H-Systém zde nenastal. Chyba lávky. Město, s blížícím se datem splnit své závazky, tzn. zajistit bezúplatný převod jednotek, náhle prozřelo, začíná spekulovat a platnost podepsaných smluv nyní zpochybňuje, neboť dle výkladu města, resp. najaté právní kanceláře, došlo před 20 lety k výraznému pochybění a to opomenutí vyvěsit vše na úřední desce města! Toto není vtip, toto je bohužel realita! Vývěska, to je oč tu běží! Občan se zde stává rukojmím politické elity, kterou si demokraticky zvolil!

Nynější snaha města, jako řádného hospodáře, je celou situaci „napravit“ tím, že po družstvech, resp. jednotlivých členech, požaduje doplacení určité částky financí za bezúplatný převod. Chápu, že právní výklad vícero právních kanceláří bude na tuto kauzu rozdílný. Bohužel, rozdílnost názorů a právního výkladu bude především dána dresem, za něhož daná právní kancelář právě kope. Okresní přebor hadr!

Konstatuji, že v konání, především radní elity, chybí zdravý selský rozum, ochota řádně konat, plnit své závazky a sebekriticky si přiznat, že chybu, pokud nějaká nastala, zavinil stát, resp. město.

Mám obavu, že město se tímto nesnaží napravit pochybení z minulých let. A propos, jaká pochybení? Že chybí vývěska? Nebylo by efektivnější napnout veškeré své politické schopnosti na díru Na Perštýně, zchátralé území po bývalé Textilaně, vyřešení tristní situace se stavem silnic, absence zeleného – parkového zázemí v Liberci na úkor překomercionalizovaného centra města apod.?

Osobně považuji i úhradu symbolické jedné koruny za neoprávněnou, šikanózní, prostě chucpe. Nemělo by se město spíše zabývat hledáním viníka, který opomněl potřebné vyvěsit? Kde je hmotně právní odpovědnost úřadu či daného úředníka? Vždyť je to celé jen a jen ostuda města a jeho politických reprezentantů (tyto jsme si mimochodem zvolili, tyto platíme z daní, tito si nás v předvolebních časech kupují propiskami, cukrovou vatou, pivem zdarma), že svůj úřad a povinnosti nevedou tak, jak se na řádného hospodáře sluší. Populistický návrh jednoho z radních na až 90 % slevu z dotace je naprosto absurdní. Dalším absurdním návrhem je uvalení moratoria na možnost pronájmu jednotek po určitou dobu, např. 5 let. Bojují radní za družstevníky či si tímto sbírají jen laciné politické body? Politické body od koho? Od naštvaných liberečáků? Lidé, prosím, zamyslete se nad těmito kroky města a vyjádřete svůj názor.

Bezúplatný převod není možný? Převod od 20 tis. Kč až nevím do jaké výše, vše napraví? Dává to někomu logiku? Je to jen špinavé handlování. S řádným hospodářem toto nemá jakoukoliv relevanci. Jsme opravdu tak naivní, abychom nyní vyhandlovanou částku městu poskytli s rizikem, že za dalších 5, 15, 35 let se objeví další právní názor, který bude všechno toto znovu zpochybňovat? Kromě chybějící vývěsky se např. použije argument, že v dané době se na komunikacích jezdilo vpravo.

Zcela jistě nejsem v této kauze plně informován, tudíž se dále ptám a to bez veškeré ironie. Kdo je pro město ten strašák, vůči komu se město obává svůj bezúplatný závazek plnit? Proběhl již někde v republice soudní spor, který by na reprezentaci města uvalil tresty za plnění závazných smluv, které byly uzavřeny v minulosti? Kde je nějaký žalobce, zástupce státu, který toto rozporuje? Kdo stanovil pravidlo, že bezúplatně toto řešit nejde, ale s nějakou tou „zlatkou“ v řádech tisíců již nebude s převodem problém? Není nutná ještě stojka na hlavě? Toto je přeci celé k smíchu.

Obyčejné podání ruky na důkaz dohody již neplatí. Fajn, bohužel toto je realita. Jsem však přesvědčen, že většina z nás byla a je vychována svými rodiči tak, že pravidla, ústní či písemné dohody se mají ctít. Proto žijeme v právním státě. Proto neuznávám „Trumpovu alternativní pravdu“, „krabici s vínem“ či neschopnost prezidenta se omluvit za své lživé výroky na adresu literáta. Tento případ je zcela jasný. Co je psáno, to je dáno – zde jen drobně rozvedu, co bylo uzavřeno všemi stranami v dobré víře, vůli a bez zjevných rozporů či nesouhlasu.

„Dnes zaplaťte a já opravdu, ale opravdu slibuji, že jsme opravdu, ale opravdu již definitivně vyrovnáni.“

Tato kauza je, dle mého názoru, jasným příkladem nebezpečného precedensu do budoucna. Pojďme si nyní krátce absurdně zafilosovat na lokální, tak i na státní úrovni.

SOMALIA LAND:

1. Cena jízdného za městskou dopravu v letech 1991 – 2010 se radním zdá velmi podhodnocená. Je tu však velká výhoda města, že stádo důvěřivých oveček – abonentkářů s lítačkami je krásně uloženo, v digitální podobě, v seznamech. Pojďme na ně zakleknout a požadovat úhradu rozdílu v již zaplacené ceně jízdného za minulé období a námi nově kalkulované ceně. Že uplynulo více jak 10 let? Žádný problém, s dobrou právní asistencí a proklamováním hesel o řádném hospodáři se nám jistě z tohoto něco podaří urvat…

2. SBD Sever nyní nabízí velmi atraktivní bydlení „oáza v centru Liberce“. V marketingové kampani vyzdvihuje výhody družstevního vlastnictví. Je tu prosím ještě nějaký naivka, který by do tohoto projektu vstoupil? „Pepo, já se spletla!“

3. Což takhle vyvolat veřejnou debatu nad využitím soukromých pozemků a parcel, např. v k. ú. Rochlice, čtvrť Pod Rušičkou, Zelené Údolí, tam, kde se nachází i soukromé vlastnictví (některých radních). Není ve veřejném zájmu a zájmu řádného hospodáře tyto soukromé parcely geodeticky přeměřit, vyvlastnit a využít je pro veřejné blaho – rozšíření stávajícího lesoparku? Když ne vyvlastnit, tak aspoň drobně zpeněžit. Možná, že revizí smluv na kn se najde nějaká právní skulina, na základě které by byl tento návrh obhajitelný. Věřím, že politická reprezentace, zejména ti, kterých se vlastnictví v dané lokaci týká, by s přeparcelováním svých řádně nabytých nemovitostí neměli problém…

4. Důchodová reforma a penzijní připojištění. Lidičky, nebuďte bláhoví. Spořit do státní kasy, i přesto, že máte řádně sjednaný pilíř důchodu a vše opatřeno signaturou odpovědného státního úředníka Vám nezaručí, že si na své nastřádané finance někdy sáhnete. Doporučuji vše raději schovat doma do štruzoku…

5. Státní dluhopisy a obligace. Investice do tohoto projektu, kde Vám vše emituje stát? Šílenost, nevěřte ničemu a nikomu, garance státu není zárukou…

VÍTEJ ABSURDISTÁNE!

PODPORUJI SNAHU USKUPENÍ „SPRAVEDLNOST PRO BYTOVÁ DRUŽSTVA“.

                                                                                                                              Vít Kaštánek, v. r.

P. S. Už jste slyšeli píseň Galerka z posledního alba Davida Kollera? https://www.youtube.com/watch?v=NVVZoNr16Ow

VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V LIBERCI A OKOLÍ

VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V LIBERCI A OKOLÍ

Dne 28. 6. 2023, zpracoval: Vít Kaštánek

Odhad cenového vývoje nemovitostí ve střednědobém období? Nemožné. I přesto, že se jako realitní specialisté či finanční poradci pohybujeme přímo v centru dění a disponujeme bezpočtem statistických přehledů, grafů a tabulek, predikce ceny je vždy ve hvězdách. Téměř všichni jsme pocítili, zejména v loňském roce, velmi turbulentní vývoj na poli energií, cen základních služeb, potravin a realit nevyjímaje. Počátek roku 2023, zdá se, stabilnější a především nadále v pokračující klesající tendenci prodejních cen. Tento vývoj byl již očekáván na základě prohlášení představitelů ČNB a jejich dílčích kroků od 2. pololetí r. 2022. Téměř trojnásobné zvýšení úrokových sazeb při čerpání hypotéčních úvěrů a další zpřísnění podmínek ze strany bank je hlavním faktorem, který tu neuvěřitelně vysokou cenovou křivku nemovitostí v r. 2022 pomalu, ale jistě zplošťuje.

Graf: PRODEJNÍ CENA BYTŮ ZA M2 - LIBEREC

graf
Zdroj: Český statistický úřad – Krajská správa ČSÚ v Liberci, realitymix.cz

Dle svého subjektivního názoru konstatuji, že abnormálně nesmyslné prodejní ceny se pomalu, ale jistě, vrací do běžného normálu. Realitní trh nadále vnímám jako velmi aktivní a živý. Výše uvedená opatření a ekonomické brzdy způsobují přelévání poptávky z prodejní do nájemní sféry. Pro ty z vás, kteří mě dotazují na výhodnost či nevýhodnost nemovitostní investice dám jednoduchou radu. Pro pořízení vlastního bydlení vnímám, že ekonomické ukazatele jdou stranou a nastupuje emoční faktor. Zjednodušeně řečeno: „Máte-li zajištěné prostředky na koupi a ekonomicky zvládnete utáhnout provoz kupované nemovitosti, kupujte, rekonstruujte, užívejte a radujte se z vlastního bydlení.“
Situace pro investici do nájemního zhodnocení je drobně opačná. Roční výnosnost čistého nájmu je při současném cenovém vývoji prodejních cen a cen nájemních dosažitelná do cca 4-6 % výnosu. Při aktuální hrozivé inflaci je z tohoto pohledu investice do nájemního bydlení iracionální. Rozhodujících faktorů pro investici je však naštěstí více (stabilita investice do nemovitostí, optimistický předpoklad pro klesání inflace, prakticky 100% jistota výnosu ve střednědobém a dlouhodobém prodejním horizontu) a proto i tuto investiční doménu vidím v krátkém a středně dobém horizontu jako zdravou a racionální.
Statistické info: Za období 2019 – 2021 se na základě údajů Českého statistického úřadu prodávaly byty v Libereckém kraji v průměru 62 m2, což je o 1 m2 více než činil republikový průměr. Průměrná velikost bytů v jednotlivých krajích České republiky se pohybovala od 58 m2 v Ústeckém do 65 m2 v Jihomoravském kraji. V Libereckém kraji se prodávány nejmenší byty v okrese Česká Lípa (60 m2), největší naopak v okrese Liberec a Jablonec nad Nisou (oba okresy shodně 63 m2). (https://www.czso.cz/csu/xl/ceny-nemovitosti-v-libereckem-kraji-v-letech-2019-az-2021)
Stávající situaci pro prodejce realit nazývám „poctivá makléřina“, neboť pro dosažení kýženého výsledku v podobě úspěšného prodeje je více, než jindy, třeba přesvědčovací schopnosti v komunikaci s prodávajícím a nepřeberná zásoba vhodných argumentů pro obhájení ceny, kterou daný makléř doporučuje vs. snové prodejní ceny, kterou si vlastník nemovitosti idealizuje. Neméně důležitým je schopnost vyjednávat a mediovat představy kupujícího a prodávajícího. Reakční doba úspěšného prodeje se z výše uvedených důvodů výrazně prodloužila, viz foto níže. Obecně i celý prodejní proces se, z důvodu slabší poptávky či ztížených možností k získání hypotéčních zdrojů pro kupujícího, stává sofistikovanou záležitostí.

 ČASOVÁ PERIODA PŘI PRODEJI NEMOVITOSTÍ V R. 2022 - 2023

Rodinný dům v k. ú. Jablonné v Podještědí

 Nový projekt 2

 Rodinný dům v k. ú. Proseč pod Ještědem

  Nový_projekt_1.jpg

Bytová jednotka v Liberci, Králův Háj

 Nový projekt